THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spojení dvou nejlepších tuzemských crossoverových kapel v jeden večer. To si opravdu nelze nechat ujít. Obě hudební formace disponují jedinečným rukopisem. První osobitě kombinuje jazzové psychošílenství a energické hardcorové prvky a druhá přichází přímo z cirkusového šapitó, ve kterém provádí experimety s jazzem a punkem.
Něco málo po čtvrt na deset nastupují do světla reflektorů DIVE. Intro jim tvoří spříznění italové z EPHEL DUTAH. Úvod je upleten z nových skladeb, které mají k tvorbě Davida Tisa ještě blíž, než materiál zachycený na posledním albu. Po celou dobu na sebe upoutává největší pozornost zpěvák Dáda, jehož projev oprávněně otevírá otázku o jeho duševní příčetnosti. Vysoké čelo a rozčepýřené rostoucí háro v kombinaci s hypnotickými pohledy tajemně se usmívajícího geniálního šílence dodávají jeho projevu neopakovatelně autentickou příchuť, nemající na domácí scéně obdoby. Ale to zkrátka musíte zažít. Škoda snad jen zvuku, ve kterém se topily nástroje na úkor vokálu. Hlavně strunné instrumenty. Basa se místy ztrácela zcela a kytara byla až příliš bzučivě navýškovaná. Vynikající aranžérské motivy z dílny Filipa Noska tak vynikly hlavně při ryze instrumentálních pasážích. Ke konci na řadu přicházejí osvědčené hitovky z alba „Songs To Be Afraid Of“. Při poslechu nových a povětšinou česky otextovaných skladeb si říkám už aby byl na světě nějaký následovník posledního studiového materiálu, který je venku už více než tři roky.
I PRVNÍ HOŘE začínají svoji produkci novými skladbami. Po typickém pantomimickém příchodu se rozezněl set, jemuž jako vždy opticky dominovala postava pana Klauna. Ten obligátně dobarvil vystoupení teatrálně cirkusovými vložkami. Nechyběla chůze po laně s deštníkem, lovení klávesáka Bertráma z publika a další scénky. Ten, kdo na PRVNÍ HOŘE chodí pravidelně, však již drtivou většinu „fórků“ zná, což jim při opakovaném shlédnutí ubírá na kouzlu. Rozhodně bych uvítal více spontánnosti, ale možná je to pouze moje přání a většina lidí si už prostě jednotlivé skladby nedokáží na živo představit bez typického a opakujícího se scénického kabaretu kolem. Musím uznat, že pro tentokrát mnohem častěji kapela zavítala i mezi publikum a snažila se je zapojit. Hudebně vystoupení nemělo chybu, drtivá většina skladeb se hrála ze stále aktuálního alba „Lamento“, zabrousilo se i do staršího „Commedia dell´arte“ a člověka asi ani neudiví, že PRVNÍ HOŘE museli na třikráte přídavkovat, než je lační posluchači z prken propustili.
foto: ilustrační (převzato z officiálního profilu kapely)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.